logo-akcja-header-PNG

RE:AKTYWACJA

Akcja RE:Aktywacja > Narzędzia

Prezentacja wyników

Praca samodzielna oraz praca w grupie kończy się pewnym efektem. Rezultat z wykonanego projektu należy podsumować w sposób przedstawiający co zostało wykonane oraz jakie są wnioski z zadania.

Odpowiednia prezentacja wyników wpływa na odbiór realizowanego projektu, potrzeby jego realizacji oraz chęci stworzenia kolejnej edycji. Przykładem mogą być projekty kół naukowych, które efekty swojej pracy prezentują podczas konferencji naukowych, jak również podczas wewnętrznych seminariów na uczelni oraz starając się o wszelkie dofinansowania do kolejnych projektów. Niezwykle istotna jest umiejętność właściwego przedstawienia efektów wykonanego projektu, ponieważ wpływa to na odbiór zespołu, wykonanej pracy oraz często możliwości finansowania kolejnej fazy projektu. 

Prezentacja wyników składa się z wielu elementów, które należy uwzględnić podczas jej planowania. Wskazane jest, aby rozpocząć od przygotowania punktów, które będą stanowić całość podsumowania projektu. Stworzenie planu pomoże przemyśleć dokładnie co należy uwzględnić i jakie informacje z punktu widzenia odbiorcy są najistotniejsze, a jednocześnie dzięki temu będzie można wskazać treści, które należy zaakcentować, aby wzbudzić ciekawość słuchaczy. 

Przedstawienie zespołu

Najważniejsi w każdym projekcie są ludzie, bez których projekt nie zostałby stworzony. Dlatego należy rozpocząć prezentację od przedstawienia osób zaangażowanych w realizację zadań ze wskazaniem kto był odpowiedzialny za jakie działanie. W przypadku koła naukowego należy uwzględnić jego nazwę oraz opiekuna, jak również można przybliżyć krótką historię założenia organizacji. 

Najważniejsze informacje o projekcie

Nazwa projektu to kolejny ważny element prezentacji, ponieważ na tej podstawie buduje się jego rozpoznawalność. Istotne jest, aby wyjaśnić skąd wywodzi się jego nazwa. Być może została wymyślona na podstawie dyskusji pomiędzy członkami zespołu lub też może była to pierwsza myśl, która przyszła wraz z opracowaniem projektu. Kolejnym punktem na liście powinien być opis powstawania pomysłu na stworzenie przedsięwzięcia. 

Te informacje są bardzo ważne również z punktu widzenia zespołu, który go opracowywał i poświęcał swój czas na jego powstanie. Należy to potraktować jako pewnego rodzaju wstęp, który powinien być maksymalnie jedną czwartą czasu poświęconego na prezentację całości, ponieważ to wyniki pracy są najistotniejsze. Jednakże warto pamiętać, że wstęp to możliwość na zrobienie tak zwanego pierwszego dobrego wrażenia. Mocne rozpoczęcie powoduje zaciekawienie publiczności jeszcze zanim zostaną przedstawione najważniejsze informacje całości projektu. 

Cel projektu

Zaprezentowanie celu projektu pozwala dobrze zrozumieć odbiorcom potrzeby i problemy przedsięwzięcia. Każde działanie ma swój cel, dlatego niezwykle ważne jest podkreślenie dlaczego dążenie do określonego sobie zamysłu było właściwe lub też nie. Jednym z najpopularniejszych narzędzi wykorzystywanych do określania celów jest metoda SMART, która pozwala zdefiniować cel na podstawie pięciu głównych punktów. Zgodnie z tą zasadą, cel powinien być: 

  • Specific (pol. szczegółowy), 
  • Measurable (pol. mierzalny), 
  • Attainable (pol. osiągalny), 
  • Relevant (pol. istotny)
  • Time-bound (pol. określony w czasie).  

Odpowiednia definicja celu pozwala skorelować znalezione odpowiedzi z postawionym sobie problemem (1).

Przebieg realizacji projektu

Opis działań to następny punkt planu, w którym należy zawrzeć jeden z najważniejszych elementów całej prezentacji – wykorzystane metody działania. W przypadku badań sondażowych należy przedstawić źródło danych, liczebność próby, sposób doboru respondentów, technikę zbierania danych oraz czas realizacji badania. W przypadku budowania modelu można zaprezentować wykorzystane metody, materiał oraz techniki, jak również stosowane obliczenia. Rodzajów projektów jest wiele i tak samo dużo może być sposobów ich realizacji. 

Wyniki pracy i wnioski

Punktem kulminacyjnym prezentacji projektu jest przedstawienie efektów realizowanego zadania. Jest to pewnego rodzaju odpowiedź na pytanie, czy postawiony cel został osiągnięty i jednocześnie jakie są tego efekty. Prezentacja rezultatów projektu powinna stanowić większość czasu poświęconego na całość wystąpienia lub publikacji, ponieważ to wyniki działań są najistotniejsze w całym zadaniu, zaczynając od pomysłu do samego zakończenia. Niektóre z efektów pracy można wdrożyć w życie, co warto podkreślić. Niezwykle cenne są wszelkie starania, które mogą przyczynić się do ewolucji, ochrony życia, środowiska lub też uproszczenia pewnych działań. Przykładem są projekty realizowane przez koła naukowe, które poprzez swoje czynności osiągają pewne postępy, które stale przyczyniają się do rozwoju, niezależnie od poruszanej tematyki. 

Odpowiednim sposobem prezentacji wyników projektu jest dopasowanie postawionych pytań do odpowiedzi oraz zrozumiały przekaz co oznacza to dla przyszłości. Realizacja projektów wiążę się z dążeniem do pewnego celu oraz osiąganiem rezultatów. Jednak osoby nie biorące udziału w przygotowaniach mogą mieć problem z jednoznacznym zrozumieniem celu i przede wszystkim efektów. Dlatego też osoba prezentująca projekt powinna postawić się na miejscu laika, jak i eksperta. Celem jest wzbudzenie zainteresowania u różnych grup docelowych. Nie wszystkie osoby muszą zrozumieć każdy wniosek przedsięwzięcia, jednak nie oznacza to, że nie powinno się prezentować również tych skomplikowanych, z punktu widzenia niedoświadczonej osoby, rezultatów. Dlatego należy przygotować bazę wyników oraz ją odpowiednio posegregować, aby trafić do każdego i zadowolić większość słuchaczy. 

Podsumowanie

W ramach zakończenia prezentacji należy ponownie podsumować najważniejsze efekty pracy i podkreślić osiągnięty sukces, czyli przyczynek do rozwoju, zwiększenia świadomości i wiedzy z określonej tematyki. Zakończenie stanowi zwieńczenie całej prezentacji. Dlatego też w ramach podsumowania należy przedstawić, w największym z możliwych skrócie, całość wystąpienia lub opisu.

Powyżej przedstawione zostały najistotniejsze punkty planu prezentacji wyników projektu. Jednak to wciąż nie wszystko o czym należy pamiętać przygotowując się do przedstawienia działań zespołu lub samodzielnych przed innymi osobami. Sposobów prezentacji może być wiele. Najczęściej spotykaną metodą jest prezentacja w formie multimedialnej. Zanim jednak zostanie podjęta decyzja jaka metoda będzie najlepsza, należy zastanowić się czy na pewno slajdy będą właściwą formą. Niekiedy odbiorą jest mała grupa, z którą można zastosować prostą metodę dyskusji. Jeżeli jednak decyzją będzie prezentacja multimedialna należy poświęcić czas na przygotowanie odpowiednich slajdów. Istnieją zatem dwie niepodważalne zasady. Po pierwsze, najważniejsze jest to co się mówi, a nie to co pokazuje projektor. Slajd ma stanowić jedynie tło do wystąpienia, dlatego nie może on zawierać treści, która jedynie zostanie przeczytana przez prezentującego. W przeciwnym wypadku zabieranie głosu będzie zbędne, ponieważ slajdy można również wysłać mailowo nie zabierając czasu na zebranie gości i wystąpienie. Istotne jest, aby przed prezentacją dokładnie zweryfikować treści slajdów i skonfrontować je z inną osobą w celu uniknięcia wszelkich błędów. Drugą zasadą jest przedstawianie na slajdach jedynie haseł oraz grafik, które będą zrozumiałe. Zbyt długie treści, pisane małą czcionką nie przykują uwagi odbiorcy. 

Warto zapamiętać również, że wśród odbiorców mogą znajdować się słuchowcy, ale również wzrokowcy i kinestetycy. Dlatego planując wystąpienie należy uwzględnić ciekawą historię, wyraźną grafikę i hasła oraz odpowiednią mowę ciała na scenie. 

 

(1) https://www.gov.pl/web/popcwsparcie/jak-prawidlowo-okreslic-cele-projektu (dostęp: 05.10.2021)

 

Polecamy artykuły