Zjedz wodę, zapakuj obiad w wodorosty

Zaczynali od jadalnych balonów z wodą, teraz produkują opakowania z trawy i wodorostów. Poznaj historię Notpla.

Jak ograniczyć produkcję plastiku? Jeden z pomysłów – Ooho balls – zaprezentowali studenci Impperial College London.

Rozwiązanie polega na zamknięciu płynów w jadalnych otoczkach. Widać tu inspirację kuchnią molekularną. Podobną technologię wykorzystywała kultowa katalońska restauracja El Bulli (obecnie – muzeum gastronomii i rewolucji, jaka dokonała się w kuchni).

Ooho balls na pierwszy rzut oka przypominają nieco żółtko jajka albo gigantycznych rozmiarów kawior. Woda jest zamknięta w żelowej ściance, stworzonej metodą sferyfikacji z alginianu sodu – naturalnego składnika, pozyskiwanego z alg – oraz chlorku wapnia.

źródło: Youtube (kanał Brut India)

Zmiana koncepcji

Ooho balls zapowiadało się ogromnym, komercyjnym sukcesem. Startup zdobywał kolejne nagrody, nagrania prezentujące jadalne kulki z wodą stały się internetowym viralem, a w 2019 roku podczas londyńskiego maratonu wykorzystano aż 40 000 sztuk produktu. Mało tego – twórcy uzyskali rekordowe wsparcie na crowdfundingowej platformie Crowdcube. W trzy dni uzbierali od społeczności 850 000 funtów.

Problem w tym, że produkt, który pokochali użytkownicy (i który zapowiadał się na sprzedażowy hit), nie był pozbawiony wad. Coś, co świetnie sprawdzało się podczas maratonu, nie było wygodne w codziennym życiu. Kule były nietrwałe. Łatwo było uszkodzić je podczas pakowania do plecaka czy torebki. Fakt, że są biodegradowalne mocno skracał też termin ich przydatności. Do tego doszły wątpliwości co do zapewnienia odpowiedniej higieny i bezpieczeństwa, zwłaszcza w okresie pandemii.

Brzmi jak koniec pięknej przygody, prawda? Nic z tych rzeczy! Twórcy pozostali wierni swojej misji uwalniania świata od plastiku. Zmienili jednak narzędzie. W 2021 roku wprowadzili na rynek Notpla (od angielskiego not plastic) – powłokę z wodorostów, która docelowo ma zastąpić warstwę plastiku, nakładaną na kartonowe pojemniki z jedzeniem na wynos. Zresztą, Notpla zajęła się też samą tekturą. Do jej produkcji wykorzystuje odpady z trawy rolniczej, zamiast syntetycznych materiałów, stosowanych w podobnych produktach.

Firma nawiązała współpracę z brytyjskim Just Eat (w Polsce – pyszne.pl), oferując restauracjom ekologiczną alternatywę dla plastikowych pojemników, w których dostarczane jest jedzenie.

Nie porzuciła też zupełnie Ooho balls. Nadal produkuje kulki na potrzeby imprez sportowych i festiwali muzycznych.