Moda eco-friendly: Kupuj zgodnie z potrzebami
Podstawą odpowiedzialnej konsumpcji są kierowanie się potrzebami i ograniczenie zakupów, dokonywanych pod wpływem impulsu. Ubrania ekologiczne to te, które z pewnością zostaną wykorzystane i będą chętnie noszone. Zanim wybierzesz się na zakupy, przygotuj listę określonych potrzeb. Dzięki temu unikniesz kupowania rzeczy, które w danej chwili nie są Ci potrzebne.
Wspieraj świadome marki
Przed wyborem marki zwróć uwagę na wartości, którymi się kieruje. Pomogą Ci w tym sprawdzenie opinii klientów i miejsca, w którym produkowane są ubrania.
Wybieraj ubrania z naturalnych i organicznych materiałów
Wiele konwencjonalnych tkanin, takich jak poliester czy nylon, jest produkowanych z surowców petrochemicznych i ma negatywny wpływ na środowisko. Zamiast tego, warto wybierać ubrania wykonane z naturalnych materiałów: bawełny organicznej, lnu czy konopii. To biodegradowalne materiały. Ich produkcja w mniejszym stopniu obciąża środowisko.
Szukaj ubrań z certyfikatami ekologicznymi
Istnieje wiele certyfikatów ekologicznych, które potwierdzają, że dany produkt spełnia określone standardy zrównoważonego rozwoju. Przy wyborze ubrań warto szukać certyfikatów, takich jak Global Organic Textile Standard (GOTS) czy Bluesign. To gwarancja minimalnego wpływu na środowisko i zdrowie ludzi.
Kupuj od lokalnych i sprawdzonych marek
Wsparcie lokalnych marek odzieżowych przynosi wiele korzyści. Przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2, związanej z transportem. Promuje lokalne gospodarki. Umożliwia kontrolę nad procesem produkcji. Jak o to zadbać? Szukaj marek, które stosują etyczne praktyki, opierają się na recyklingu lub tworzeniu ubrań z materiałów pochodzących z odzysku.
Inwestuj w jakość i wybieraj klasyczne wzory
Moda szybka, oparta na trendach, często prowadzi do nadmiernego konsumpcjonizmu i szybkiego wyrzucania ubrań. Zamiast tego, warto inwestować w ubrania o dobrej jakości, które będą trwałe. Wybieraj klasyczne wzory i ponadczasowe style, które będą modne przez wiele sezonów.
Fast fashion vs. slow fashion
W podejściu do produkcji i konsumpcji wyróżnić można dwa różne nurty: fast fashion i slow fashion.
Fast Fashion – cechy charakterystyczne:
- Szybka produkcja. Fast fashion odnosi się do szybkiego tempa produkcji, w którym marki odzieżowe wypuszczają nowe kolekcje co kilka tygodni lub miesięcy.
- Tanie produkty. Fast fashion skupia się na tworzeniu niedrogiej odzieży, która jest często masowo wytwarzana w krajach o niskich kosztach produkcji.
- Niska jakość. Produkty fast fashion często są wykonane z tanich materiałów i mają niską jakość wykonania. Prowadzi to do szybkiego zużycia i częstego zastępowania ubrań.
- Trendy i sezonowość. Fast fashion koncentruje się na naśladowaniu najnowszych trendów i sezonowych stylów. Zachęca konsumentów do częstej wymiany swojej garderoby.
- Społeczne i ekologiczne konsekwencje. Fast fashion jest krytykowane za wyzysk pracowników w krajach rozwijających się. Wpływają na to niskie płace, niebezpieczne warunki pracy i negatywny wpływ na środowisko (np. nadmierne zużycie wody, emisja CO2, produkcja odpadów).
Slow Fashion – cechy charakterystyczne:
- Zrównoważona produkcja. Slow fashion promuje produkcję odzieży w mniejszej skali, często z wykorzystaniem lokalnych rzemieślników i zrównoważonych materiałów.
- Wysoka jakość. Produkty slow fashion są starannie wykonane z trwałych materiałów, które mają dłuższą żywotność i są łatwiejsze do naprawy.
- Minimalizm i ponadczasowość. Slow fashion zachęca do minimalistycznego podejścia do ubioru i inwestowania w ponadczasowe, klasyczne kawałki, które nie wychodzą z mody.
- Świadome zakupy. Slow fashion promuje świadome zakupy, zwracając uwagę na jakość, etykę produkcji i wpływ na środowisko.
- Wartość pracowników. Slow fashion skupia się na sprawiedliwych warunkach pracy i płacy dla pracowników, wspierając lokalne społeczności i rzemieślników.
Podsumowując, fast fashion charakteryzuje się masową produkcją, niską jakością i częstą wymianą ubrań. Slow fashion koncentruje się na zrównoważonej produkcji, wysokiej jakości i długotrwałym stylu. Slow fashion promuje bardziej świadome podejście do mody, redukując negatywne konsekwencje społeczne i ekologiczne związane z przemysłem odzieżowym.
Dowiedz się więcej: „Slow Fashion vs Fast Fashion” – Good On You
„What goes around, comes around”
Nadprodukcja ubrań ma ogromny wpływ na środowisko – coraz większa część społeczeństwa zaczyna to zauważać. Rok rocznie wyrzucanych jest 300 000 ton niechcianych ubrań. Szacuje się, że do 2025 roku nagromadzone odpady odzieżowe będą ważyć tyle, ile dzisiejsza populacja świata. Aby wyjść temu zjawisku naprzeciw, na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania, które mają na celu zapewnić zrównoważony rozwój branży modowej.
Butiki cyrkularne
Jednym z takich rozwiązań są tzw. butiki cyrkularne i moda z drugiej ręki. Coraz ważniejsza staje się koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym (polegająca na minimalizacji odpadów i maksymalnym wykorzystaniu zasobów). Głównym założeniem jest to, aby już na etapie projektowania odzieży przyjąć, że ma być ona łatwa do ponownego użycia lub odzyskania surowców.
Klienci butików cyrkularnych mogą znaleźć w nich zarówno odzież damską jak i męską, dziecięcą, vintage, akcesoria, czy buty. Wszystkie te rzeczy są gotowe do założenia – wyprane i wyprasowane. Asortyment butiku dobierany jest do danej pory roku. Tak, aby zaspokajał aktualne potrzeby. Jest to przełomowa koncepcja w duchu slow fashion, ponieważ w takich miejscach można również oddać ciuchy, których już się nie będzie nosiło. Albo wybrać fundację, którą chce się wesprzeć darowizną finansową ze sprzedaży owych ubrań.
Lista butików cyrkularnych w Polsce:
Butik Cyrkularny | Centrum Handlowe Port, Pabianicka 245, 93-457 Łódź
Butik Cyrkularny | Złote Tarasy, poziom -I, ul. Złota 59, 00-120 Warszawa
Butik Cyrkularny | Atrium Targówek, ul. Głębocka 15, 03-287 Warszawa
Butik Cyrkularny | Pasaż Grunwaldzki, I piętro centrum handlowego, plac Grunwaldzki 22, 50-363 Wrocław
Butik Cyrkularny | Centrum Handlowe Avenida, I piętro centrum handlowego, ul. Matyi 2, 61-586 Poznań
Butik Cyrkularny | Centrum Zielone Arkady, ul. Wojska Polskiego 1, 85-171 Bydgoszcz
Butik Cyrkularny | Galeria Krakowska, ul. Pawia 5, 31-154 Kraków
Eko-moda to podejście do mody, które uwzględnia ochronę środowiska i zdrowie ludzi. Wybieraj ubrania z naturalnych materiałów, posiadające certyfikaty ekologiczne, wspieraj lokalne marki i inwestuj w jakość. Dzięki temu będziesz mieć pozytywny wpływ na środowisko. Pamiętaj, że Twoje wybory zakupowe mają znaczenie, a dążenie do eko-mody może przyczynić się do budowy bardziej zrównoważonej przyszłości dla branży odzieżowej.