Zielony budynek

Zielone budownictwo kojarzy się najczęściej z oszczędnym gospodarowaniem materiałami i zrównoważonym rozwojem. Okazuje się, że do tematu można podejść w bardziej dosłowny sposób. Tak, jak firma Arup, która stworzyła pierwszy na świecie budynek, wykorzystujący algi jako źródło energii.

Mowa o BIQ – innowacyjnym budynku mieszkalnym, który powstał w Hamburgu. Konstrukcja wykorzystuje elewację SolarLeaf – specjalne panele, będące bioreaktorami energii. Na każdy panel składają się cztery szklane warstwy, tworzące środowisko sprzyjające wzrostowi glonów.

BIQ bazuje na źródłach odnawialnych – pobiera energię ze słońca i wykorzystuje ją do wytwarzania ciepła z pomocą alg. Biomasa i ciepło są transportowane w obiegu zamkniętym do centrum zarządzania energią budynku. Ewentualny nadmiar ciepła z fotobioreaktorów jest wykorzystywany jako wsparcie zaopatrzenia w ciepłą wodę lub ogrzewanie budynku. Może też być magazynowany w celu późniejszego wykorzystania.

Jak podają twórcy technologii – sprawność konwersji światła na biomasę wynosi 10%, a światła na ciepło – 38%, co jest bardziej wydajnym rozwiązaniem, niż większość systemów fotowoltaicznych (12-15%).

Elewacja jest w stanie zaspokoić ⅓ całkowitego zapotrzebowania na ciepło dla 15 mieszkań, znajdujących się w budynku.

BIQ to pilotażowy projekt. Być może wyznacza przyszłe trendy w budownictwie, gdzie elewacje budynków będą pełniły nie tylko estetyczną funkcję.
Więcej o koncepcji BIQ i SolarLeaf możesz dowiedzieć się z nagrania, dostępnego na youtubowym kanale Mashable:

źródło: YouTube