System szkolnictwa wyższego w Polsce

W Polsce możesz studiować na uczelniach publicznych lub niepublicznych. Istnieje system studiów stacjonarnych (zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku) i niestacjonarnych (zajęcia odbywają się zazwyczaj w weekendy).
Co do zasady, studia w Polsce dla cudzoziemców są odpłatne. Natomiast, jeśli masz Kartę Polaka, zezwolenie na pobyt stały lub status uchodźcy albo jesteś obywatelem UE, możesz studiować nieodpłatnie. Jeśli chcesz studiować w Polsce, możesz złożyć wniosek o przyjęcie na studia bezpośrednio do wybranej przez siebie szkoły wyższej. Szczegółowe warunki odbywania studiów oraz prawa i obowiązki studenta znajdziesz w regulaminie studiów dostępnym na wybranej uczelni.

Zasady funkcjonowania szkolnictwa wyższego w Polsce określa ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668). Uczelnie publiczne tworzone są przez organ państwa.

Rodzaje szkół wyższych

Studia w Polsce dzielą się na studia I stopnia, które nadają tytuł zawodowy licencjata (trwają 3-4 lata) lub tytuł zawodowy inżyniera (trwają 3,5-4 lata). Po ukończeniu studiów I stopnia absolwent może podjąć studia drugiego stopnia (1,5-2 lata) i uzyskać tytuł magistra.

Studia na wybranych kierunkach prowadzone są jako jednolite studia magisterskie i trwają 4-6 lat. Studia III stopnia to studia doktoranckie (wymagany jest tytuł magistra, studia te trwają 3-4 lata). Studia podyplomowe to dodatkowa forma kształcenia dla absolwentów studiów wyższych.

Kwalifikacjom uzyskanym w wyniku ukończenia studiów w ramach szkolnictwa wyższego przypisywany jest poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji określony w ustawie z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (Dz. U. z 2017 r. poz. 986, z późn. zm.). Dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia potwierdza nadanie kwalifikacji pełnej na poziomie 6 Polskiej Ramy Kwalifikacji. Dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia oraz dyplom ukończenia jednolitych studiów magisterskich potwierdzają nadanie kwalifikacji pełnej na poziomie 7 Polskiej Ramy Kwalifikacji.

Edukacja dorosłychUczelnie/Szkoły publiczneUczelnie/Szkoły niepubliczne (prywatne)
Szkoły policealneBezpłatneZasadniczo bezpłatne, choć niektóre szkoły pobierają czesne (czasami też wpisowe)
Studia I i II stopniaDla obywateli polskich studia stacjonarne (dzienne) na uczelniach są bezpłatne a studia niestacjonarne (zaoczne) odpłatne; dla cudzoziemców – płatneDla obywateli polskich
i cudzoziemców studia w każdym trybie (stacjonarnym
i niestacjonarnym) realizowane na uczelniach niepublicznych są zazwyczaj płatne
Studia podyplomowePłatnePłatne