Główne atrakcje w Łodzi – co warto zobaczyć

Łódź jest miastem bardzo atrakcyjnym turystycznie, na jej terenie znajdują się m.in. Aquapark Łódź-Fala, Centrum Manufaktura, Łódzkie Zoo i Ogród Botaniczny, Palmiarnia, obiekty kulturalne czy liczne parki.

W odnowionych pałach, kamienicach i fabrykach mieszczą się muzea, kawiarnie i hotele.

Swój niepowtarzalny wdzięk Łódź zawdzięcza secesji, która zapanowała w architekturze na początku XX w.

Zachwycają płynne linie kamiennych budowli, ażurowe metalowe balkony, dekoracyjne stylizacje, a w wielu domach zachowane mozaiki i witraże.

W mieście znajduje się też wiele obiektów zabytkowych ciekawych pod względem historycznym, kulturowym i architektonicznym, wywodzących się z XVIII-XIX w.

Ulica Piotrkowska

Najważniejsza ulica Łodzi – Piotrkowska skupia na sobie większość kulturalnych wydarzeń, społecznych akcji i życia towarzyskiego.

Letnie ogródki piwne, odbywające się tu pokazy, festiwale, koncerty, tradycyjne riksze oraz wiele fantastycznych pomników wprost na ulicy sprawia, że jest to miejsce niecodzienne.

Można usiąść na ławce obok Tuwima, posiedzieć przy stole z fabrykantami, posłuchać koncertu Rubinsteina, a po spacerze przejechać się zabytkowym tramwajem.

Spacerując po Piotrkowskiej warto również zajrzeć na jej odremontowane podwórza, w tym podwórze mieszczące OFF Piotrkowska, czy do Ogrodów Geyera.

Równie ciekawym miejscem dla turystów i mieszkańców miasta jest Pasaż Róży i brama Narodziny Dnia.

Warto także zadrzeć głowę do góry. Fasady budynków przy Piotrkowskiej aż uginają się od ciekawych eklektycznych detali architektonicznych – kariatyd, płaskorzeźb, wykuszy.

Spójrz też pod nogi a ujrzysz Aleję Gwiazd nawiązującą do filmowego dziedzictwa Łodzi i Pomnik Łodzian – pas jezdni ułożony z blisko 17 tysięcy kostek brukowych z żeliwną płytką z imionami i nazwiskami fundatorów. 

Galeria Wielkich Łodzian

Ulica Piotrkowska, to wizytówka naszego miasta, a Galeria Łodzian jest jej integralną częścią.

Sama Galeria składa się z 6 pomników poświęconych sławnym osobistościom związanym z Łodzią:

  • Ławeczka Tuwima
  • Fortepian Rubinsteina
  • Kufer Reymonta
  • Twórcy Łodzi Przemysłowej
  • Fotel Jaracza
  • Pomnik Lampiarza

Off Piotrkowska

OFF Piotrkowska to unikalny w skali ogólnopolskiej projekt skupiający różnorodne przemysły kreatywne.

W jednym miejscu swoje podwoje otworzyły pracownie projektantów mody, designu, architekci, kluby muzyczne, restauracje, przestrzenie wystawiennicze, sale prób, showroomy, concept store i klubokawiarnie.

Przy Piotrkowskiej 138/140 funkcjonuje najmodniejszy dziś w Łodzi punkt na kulturalnej mapie miasta. 

Na terenie dawnej fabryki bawełny Franciszka Ramischa realizowany jest projekt, którego celem jest stworzenie alternatywy dla głównego konsumenckiego nurtu, kształtującej ten obszar na wzór bohemy tętniącej życiem.

Ogrody Geyera

Ogrody Geyera to znakomita lokalizacja po zachodniej stronie ulicy Piotrkowskiej, w kwartale zamkniętym ulicami Wólczańską, Czerwoną i Sieradzką.

Dawne zakłady Geyera po rewitalizacji stały się dla mieszkańców miejscem rozrywkowo – kulturalnym, w którym przeszłość spotyka się z teraźniejszością.

Olbrzymi kompleks 19 budynków pofabrycznych przestrzeni to zielone miejsce spotkań, pracy i życia codziennego.

Niepowtarzalny klimat Ogrodów tworzą liczne wydarzenia, takie jak letnie pokazy filmów pod gołym niebem, kolorowe place zabaw, ciekawe wystawy, koncerty, kiermasze i jarmarki.

https://ogrodygeyera.com/

Monopolis

Są to dawne Zakłady Monopolu Wódczanego, które obecnie stanowią centrum biurowo-rozrywkowo-kulturalne nazwane Monopolis.

Obecne Monopolis w niezwykły sposób łączy różne obszary działania.

Goście z łatwością znajdą tu doskonałe restauracje z kuchnią włoską, japońską czy śródziemnomorską oraz kawiarnie ze świeżo wypiekanym pieczywem i aromatyczną kawą.

A dla miłośników teatru i sztuki Monopolis proponuje ARTgalerię oraz Scenę Teatru Monopolis.

https://monopolis.pl/

EC1 Łódź- Miasto Kultury

Jednym z ważnych obiektów architektonicznych w centrum miasta jest zespół budynków dawnej Elektrowni Łódzkiej, w której obecnie działa instytucja kultury prowadzona przez Miasto Łódź i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod nazwą „EC1 Łódź – Miasto Kultury”.

Zrewitalizowany i rozbudowany kompleks EC1 pełni funkcje kulturalno-artystyczne oraz edukacyjne, jest to przestrzeń otwarta dla artystów różnych dziedzin i przystosowana do twórczości indywidualnej, warsztatów oraz imprez grupowych, z wymaganą do tego celu infrastrukturą.

Mieści się tu najnowocześniejsze w Polsce planetarium, Centrum Nauki i Techniki czy Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej tworzone przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier a także sale konferencyjne i hale pod organizację wydarzeń, w tym największa secesyjna Hala Maszyn (1360 mkw.).


https://www.ec1lodz.pl/

Orientarium ZOO

Orientarium w Łodzi to najnowocześniejszy kompleks prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Największy słoń indyjski w Europie, krokodyl gawialowy, orangutany sumatrzańskie oraz podwodny tunel, z którego podziwiać można przepływające nad głowami rekiny i płaszczki – to tylko część atrakcji, które można podziwiać w obiekcie.

Część ekspozycyjna została podzielona na 4 części. Pierwsza z nich to słoniarnia. Tutaj też znajduje się strefa wolnych lotów – nad głowami latają między innymi czapelki złotawe. Druga strefa, zwana Celebes, podzielona jest na dwa wybiegi. Jeden z nich zajmują wyderki orientalne, jeżozwierze palawańskie, kur bankiwa oraz anoa nizinne.

Na drugim zamieszkała rodzina makaków. W kolejnej części – oceanicznej – znajduje się około 1300 ryb, w tym rekiny, rzadko spotykane riny gitarowe, rekiny brodate, żarłacze rafowe czarnopłetwe oraz płaszczki – orlenie plamiste i Himantury. Gatunki te można podziwiać z poziomu największego w Polsce podwodnego tunelu.

Ostatnia, najgorętsza strefa Orientarium, to Wyspy Sundajskie. Spotkamy tutaj rekordowych rozmiarów krokodyla gawialowego, orangutany sumatrzańskie i gibony, langury jawajskie, binturongi, kanczyle jawajskie oraz niedźwiedzie malajskie oraz azjatyckie ptaki.


https://orientarium.lodz.pl/

Street Art – murale

Ściany wielu łódzkich budynków zdobią murale, tworząc tym samym największą w Polsce zewnętrzną galerię miejską.

Jej twórcami są znani artyści streetartowi z Polski (m.in. Proembrion, M-City, Etam), jak również zagranicy (m.in. Osgemeos, Eduardo Kobra, Inti, Aryz, Remed).

Murale powstają w Łodzi od lat m.in. w ramach Festiwalu Galerii Urban Forms a wcześniej Międzynarodowego Festiwalu Graffiti.

Współczesna zewnętrzna galeria miejska to nie tylko graffiti, ale również rozmaite instalacje na ścianach budynków –
z prętów, części samochodowych, fragmentów luster a nawet mchu.


https://lodz.travel/co-zobaczyc/murale/
https://lodz.travel/files/public/user_upload/Mapa_lodzkiego_streetartu_-_maj_2020.pdf


Wybrane łódzkie muzea

Łódź w swojej ofercie posiada ponad 20 różnorodnych tematycznie muzeów. Poniższy link zaprowadzi Cię do opisów niżej wymienionych obiektów:
https://lodz.travel/turystyka/co-zobaczyc/lodzkie-muzea/

Muzeum Miasta Łodzi

Jedno z najciekawszych łódzkich muzeów znajduje się w reprezentacyjnej rezydencji wybudowanej dla rodziny jednego z najzamożniejszych fabrykantów XIX-wiecznej Łodzi – Izraela K. Poznańskiego.

Poza ekspozycją wnętrz fabrykanckich z przełomu wieków XIX i XX, wystawą prezentującą dzieje Łodzi przemysłowej, szereg saloników zaaranżowano na ekspozycje poświęcone artystom związanym z Łodzią i zasłużonym łodzianom, prezentując pamiątki po Arturze Rubinsteinie, Julianie Tuwimie, Karlu Dedeciusie a także Marku Edelmanie.


W podziemiach pałacu prezentowana jest wystawa stała o wielokulturowej Łodzi pt. „Na wspólnym podwórku”.

Tu ożywa miniony świat wielonarodowościowej i wielokulturowej Łodzi sprzed 1939 r.

To zaproszenie do spotkania z „Lodzermenschami” – polskimi, niemieckimi i żydowskimi lokatorami czynszowej kamienicy, którzy współdzielą radości i smutki dnia codziennego.

W zabytkowych wnętrzach odbywają się koncerty, organizowane są wernisaże, bale i bankiety.

Budynek pałacowy sąsiaduje ze zrewitalizowanym kompleksem fabrycznym Poznańskiego, czyli dzisiejszą Manufakturą.

Bezpośrednio do pałacu przylega ogród.

Współcześni łódzcy artyści prezentują tam rzeźby plenerowe w ramach wkomponowanej w zieleń parku Alei Rzeźby.


www.muzeum-lodz.pl

Litzmannstadt Ghetto

Przed II wojną światową ludność żydowska stanowiła 1/3 mieszkańców Łodzi.

Część z nich cudem opuściła Łódź po wybuchu wojny, jednak dla wielu, którzy zostali, nastąpiły ciężkie czasy.

W lutym 1940 r. na terenie Starego Miasta i Bałut tj. najbiedniejszych części Łodzi, utworzono jedno z największych gett w Europie, które od początku istnienia stanowiło obóz niewolniczej pracy.

Jego likwidacja została przeprowadzona latem 1944 r.

Z ponad 200 tys. Żydów, którzy przeszli przez łódzkie getto, ocalało zaledwie 5-12 tysięcy (dokładne liczby nie są znane).

Upamiętnia je otwarty w 60. rocznicę likwidacji getta Park Ocalałych z Pomnikiem Polaków Ratujących Żydów i przeszło 600 „drzewek pamięci” posadzonych przez tych, którzy przeżyli Litzmannstadt Ghetto.

Inne obiekty upamiętniające Łodzkie Ghetto to: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Cmentarz Żydowski, Stacja Radegast, Kuźnia Romów oraz Pomnik Martyrologii Dzieci

https://lodz.travel/co-zobaczyc/litzmannstadt-ghetto/


Obiekty poprzemysłowe

Manufaktura

Izrael Kalmanowicz Poznański, właściciel kompleksu przemysłowego przy ulicy Ogrodowej uznawany jest za największego łódzkiego przemysłowca pochodzenia żydowskiego.

Zaczynając swoją karierę od prowadzenia sklepu z tkaninami na Starym Rynku w przeciągu kilku lat stał się twórcą drugiej fortuny fabrykanckiej w Łodzi.

Pod koniec XIX wieku Poznański rozpoczął budowę zakładu przy skrzyżowaniu ulic Ogrodowej i Zachodniej.

Szybki rozwój przedsiębiorstwa i korzystna koniunktura poskutkowały wzniesieniem jednego z największych budynków fabrycznych w mieście – przędzalni przy ul. Ogrodowej.

W sąsiedztwie stanął również pałac Izraela Poznańskiego wyróżniający się urządzoną z przepychem elewacją i bogatymi wnętrzami.

Obecnie na terenie głównego kompleksu przemysłowego zajmuje centrum handlowo-rozrywkowo-kulturalne Manufaktura. 

To znana atrakcja turystyczna dla przyjezdnych, miejsce spotkań dla łodzian, raj dla smakoszy i wielbicieli znanych marek.

Manufaktura to plaża latem,  jarmark i lodowisko zimą a podczas wydarzeń miejskich miejsce rewelacyjnych koncertów.

Manufaktura to także: muzea, kino, teatr, ćwierć tysiąca butików i sklepów, place zabaw dla najmłodszych, klub fitness, kilkadziesiąt restauracji i kawiarni.

Jednak jej punktem centralnym jest ponad trzyhektarowy Rynek Włókniarek Łódzkich, pełniący funkcję przyjaznej przestrzeni publicznej.

To tu najdłuższa w Europie fontanna rozświetla mrok kolorami i otula swoim szumem znakomicie zaprojektowane miejsca odpoczynku.

https://www.manufaktura.com/

Księży Młyn

Zespół fabryczno – mieszkalny nad rzeką Jasień zbudowany został w XIX wieku przez Karola Scheiblera, najbogatszego łódzkiego przemysłowca, niemieckiego pochodzenia.

Stanowił samowystarczalne miasto w mieście wzorowane na angielskich osadach przemysłowych.

Były tu budynki fabryczne m.in. ogromna, przypominająca zamek przędzalnia, magazyny, famuły (domy robotnicze), szkoła, remiza straży ogniowej, dwa szpitale, gazownia, klub fabryczny, konsumy (sklepy), rezydencje właścicieli, a także bocznica kolejowa.

W wąskim znaczeniu Księży Młyn jest nazwą osiedla, ogromnej przędzalni i domów robotniczych wraz z krótką uliczką między nimi, położonego po zachodniej stronie ulicy Przędzalnianej, między ulicą Tymienieckiego a Fabryczną i parkiem Źródliska I.

W szerszym znaczeniu obejmuje cały zespół urbanistyczny, który kształtował się do lat 20. XX wieku i obejmuje posiadłości rodziny Scheiblerów oraz Grohmanów.

W 1971 roku zespół urbanistyczny został uznany za zabytek architektury przemysłowej.

Upadek przemysłu włókienniczego wymusił zmianę funkcji osiedla.

Dziś Księży Młyn jest magnesem przyciągającym turystów, artystów i fotografów.

W niebanalnych przestrzeniach pofabrycznych organizowane są ciekawe wydarzenia kulturalne, festiwale, pokazy mody, a dawne wille i pałace są dziś siedzibą muzeów.

W pałacu fabrykanta znajduje się Muzeum Kinematografii, zrewitalizowane mury dawnej przędzalni zajmują apartamenty Loft Aparts, liczne restauracje oraz mieszkania.

Osiedle robotnicze jest poddawane renowacji, jednak w dalszym ciągu pełni funkcję mieszkaniową.

Obiekty:

  • Muzeum Kinematografii
  • Muzeum Pałac Herbsta oddział Muzeum Sztuki
  • Winoteka
  • Baśniowy Ogród Światła w Parku Źródliska
  • Palmiarnia
  • Beczki Grohmana
  • Muzeum Książki Artystycznej
  • Akademickie Centrum Designu

https://lodz.travel/co-zobaczyc/ksiezy-mlyn/


Zielona Łódź

Blisko 1/5 powierzchni Łodzi zajmują tereny zielone.

Jest wśród nich niemal 40 miejskich parków, w tym 11 zabytkowych objętych opieką konserwatorską, Ogród Botaniczny, Ogród Zoologiczny, liczne skwery, zieleńce, nowopowstające parki kieszonkowe, jak również tereny leśne, wśród których na szczególną uwagę zasługuje Las Łagiewnicki (1205 ha).

Jest to największy kompleks leśny znajdujący się w obrębie granic miejskich w Europie.

Parki są miejscem wypoczynku i wytchnienia od wielkomiejskiego gwaru, choć i tu wiele się dzieje.

W początkach maja warto zajrzeć do Ogrodu Botanicznego, w którym rozkwita blisko 70 tysięcy tulipanów; najdłuższy dzień w roku miło spędzić podczas artystycznego pikniku w Parku Helenów organizowanego na powitanie lata; z kolei na sobotnie wakacyjne przedpołudnia godny uwagi jest Park Śniadaniowy w najstarszym łódzkim parku – Parku Źródliska.

Ponadto przez cały rok w łódzkich parkach odbywają się fotospacery czyli bezpłatne warsztaty fotograficzne, jak również bezpłatne zajęcia sportowe m.in. nordic walking i narty biegowe.

Warto wybrać się także do parku na Zdrowiu.

W parku Klepacza możecie usiąść w cieniu rozłożystego pomnikowego dębu o jakże łódzkim imieniu Fabrykant.

Park Julianowski zachwyca urodą przepięknej doliny rzeki Sokołówki oraz jednym z najstarszych drzew w Łodzi, dębem o imieniu Kosynier.

W parku Poniatowskiego możecie spróbować swoich sił na torze rowerowym, a w parku 1 Maja popływać rowerkiem wodnym po słynnych Stawach Stefańskiego.

Lista miejskich parków:

https://lodz.travel/turystyka/co-zobaczyc/zielona-lodz/parki-miejskie/

Ogród Botaniczny

Łódzki ogród botaniczny jest jednym z największych ogrodów w Polsce.

Na powierzchni 67 ha rośnie ponad 3400 gatunków, odmian i mieszańców (taksonów) roślin gruntowych i około 2000 taksonów roślin szklarniowych.

Wraz z pobliskim Ogrodem Zoologicznym, parkiem im. Józefa Piłsudskiego zwanym przez łodzian parkiem „na Zdrowiu” oraz rezerwatem przyrody Polesie Konstantynowskie tworzy ponad 250 hektarowe zielone płuca miasta.

W obecnym kształcie ogród udostępniano szerokiej publiczności etapami, począwszy od lat 70-tych XX wieku.

https://www.botaniczny.lodz.pl/

Palmiarnia

W najstarszym łódzkim Parku Źródliska możemy odnaleźć miejsce pełne ciepła i niezwykłej egzotyki, gdzie choć na chwilę przeniesiemy się do ciepłych stref klimatycznych.

Możemy być pewni, że o każdej porze roku spacer po Palmiarni dostarczy nam wielu przyjemnych wrażeń.

Najstarsze rośliny to ponad 150 letnie palmy. Uzupełniają je wspaniałe bananowce, araukarie, bambusy i figowce.

Pod okazałymi koronami kilkudziesięciu roślin miejsce znalazły: storczyki, bromelie, begonie, paprocie oraz krotony.

https://www.botaniczny.lodz.pl/palmiarnia/


Sport i rekreacja

Łódź jest „wysportowana”. Stąd pochodzi Marcin Gortat – koszykarz amerykańskiej ligi NBA, tu trenuje Adam Kszczot – mistrz Europy i wicemistrz świata w biegu na 800 m, Agnieszka Nagay – czterokrotna olimpijka w strzelectwie sportowym czy tenisista Jerzy Janowicz.

Także Politechnika Łódzka ma swoich celebrytów sportowych. Kajetan Duszyński jest złotym medalistą w sztafecie mieszanej 4 x 400 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, a także medalistą mistrzostw Polski juniorów na stadionie. Jest reprezentantem AZS Łódź, pasjonatem sportu i biotechnologi.

Ola Bednarek, studentka inżynierii biomedycznej, na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ to pierwsza kobieta w Polsce, która pokonała wpław, z lądu na wyspę, 34 km przez Kanał Catalina, 46,5 km wkoło nowojorskiego Manhattanu i 42 km przez Kanał La Manche. Należy do bardzo wąskiego grona pływaczek na świecie, którym się to udało

Najdłuższe sportowe tradycje mają dwa kluby – Łódzki Klub Sportowy i Widzew Łódź. Poza piłką nożną w Łodzi trenować można też inne dyscypliny m.in. rugby czy żużel.

Infrastruktura sportowa wzbogaca się o coraz to nowe obiekty. Tym, którzy traktują sport rekreacyjnie, miasto oferuje parki linowe, ścianki wspinaczkowe, park trampolin, tor saneczkowy, skateparki czy wyciąg do nart wodnych i wakeboardu.

W Łodzi można też popływać kajakiem, a także można przejechać się Łódzkim Rowerem Publicznym.

Obiekty sportowe

  • Stadion miejski im. Władysława Króla
  • Stadion miejski przy al. Piłsudskiego 138
  • Hala Atlas Arena
  • Hala im. Józefa „Ziuny” Żylińskiego
  • Piłkarski ośrodek treningowy Minerska
  • Ośrodek treningowy Łodzianka
  • Centrum Sportów Motorowych
  • Zatoka Sportu PŁ

https://uml.lodz.pl/czas-wolny/sport/obiekty-sportowe/

Hala Atlas Arena

Hala widowiskowo-sportowa Atlas Arena jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce.

Oferuje kompleksową obsługę zarówno dla organizatorów imprez sportowych, jak i estradowych.

Hala jest wyposażona w nowoczesną infrastrukturę, spełniającą wymogi międzynarodowych federacji i organizacji sportowych.

Jest przystosowana do organizacji zawodów koszykarskich, siatkarskich, piłki ręcznej, halowej piłki nożnej, lekkiej atletyki, sportów walki i wielu innych.

Szczegółowe informacje o hali i organizowanych w niej imprezach są dostępne na stronie: www.atlasarena.pl

Centrum Sportów Motorowych

Moto Arena Łódź to jedyny stadion żużlowy w Łodzi i jednocześnie najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce.

Ma zadaszone miejsca dla dziesięciu tysięcy widzów.

Długość toru Moto Areny Łódź wynosi 321 metrów.

To pierwszy stadion żużlowy w kraju posiadający nachylenie nie tylko na łukach (6 proc.), ale również na prostych (3 proc.).

Zastosowane rozwiązanie ułatwia zawodnikom wyprzedzanie oraz umożliwia im rozwijanie ogromnych prędkości. Stadion może zmienić się również w arenę zawodów enduro i motocross.

Na Moto Arenie Łódź występuje Klub Żużlowy Orzeł Łódź.

https://makis.pl/moto-arena

Zatoka Sportu

Zatoka Sportu Politechniki Łódzkiej to kompleks sportowy podzielony na dwie części – pływalnię oraz tzw. strefę suchą.

Pływalnia to przede wszystkim jedyny kryty basen 50-metrowy w Łodzi.

Basen o wymiarach olimpijskich składa się z 10 torów, głębokość na całej długości wynosi 2,5 metra.

Obok jest basen 25-metrowy. Jego największą zaletą jest regulowane dno. W zależności od potrzeb może być ono ustawione na poziomie od 0 aż do 5 metrów.

Odbywają się tutaj kursy nauki pływania, aquafitness, a także nurkowania.

Oprócz strefy basenowej, Zatoka Sportu ma jeszcze strefę do sportów halowych.

Sercem Zatoki Sportu  jest wielofunkcyjna hala sportowa z widownią dla 600 osób, która może mieć także zastosowanie pozasportowe.

Jest ona wyposażona w nowoczesny system nagłośnieniowy i multimedialny, co pozwala na organizację koncertów, konferencji i pokazów.

Oprócz niej są sale do sportów walki oraz do fitnessu. Obok nich znajduje się duża siłownia o powierzchni 500 m2 oraz dwie klatki do gry w squasha.

Pomiędzy tymi strefami znajdują się  ścianki wspinaczkowe. Można tutaj trenować wspinaczkę na czas, bouldering oraz prowadzenie.

Na ściance do prowadzenia do dyspozycji mamy ok. 60 stanowisk asekuracyjnych, co pozwala na ułożenie ponad 200 linii wspinaczkowych.

https://www.zatokasportu.pl/pl

https://www.fabrykawspinania.pl/

Aquapark Fala

Aquapark FALA jest jednym z największych parków wodnych, który składa się ze strefy basenowej, strefy saun i spa&wellness.

Baseny zewnętrzne i wewnętrzne, w tym basen ze sztuczną falą, najwyższa w Polsce zjeżdżalnia wodna Kamikadze, aż 8 rodzajów saun, baseny i wanny solankowe, jacuzzi, masaże wodne, most linowy, tężnia solna, grota śnieżna, masaże, place zabaw, plaża naturystów, drink bary, restauracje – wszystko to znajduje się w sercu Łodzi.

Fala jest unikatowym miejscem, zarówno pod względem architektury, jak i dostępnych atrakcji.

https://aquapark.lodz.pl/


Kultura i sztuka

W Łodzi działa ponad 20 muzeów, w tym znane na skalę Europy – Centralne Muzeum Włókiennictwa oraz Muzeum Sztuki (ms1 oraz ms2) ze znanymi zbiorami sztuki współczesnej.

Widzów zaprasza również blisko 20 scen teatralnych, filharmonia i sale koncertowe Akademii Muzycznej.

W Łodzi funkcjonują również liczne galerie, kina, domy kultury i druga pod względem wielkości w kraju, sieć miejskich bibliotek.

Warto wspomnieć, że Łódź to obok Warszawy najważniejszy ośrodek polskiej kinematografii – od lat kształcą się tu wybitni filmowcy a w plenerach miasta kręcone są kolejne filmy.


W miejscu dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych działa obecnie Opus Film – znaczący i wielokrotnie nagradzany producent filmowy oraz Toya Studios – jedno z największych i nowocześniejszych studiów dźwiękowych w Europie.

Planując filmowy spacer po Łodzi warto wstąpić do unikatowego w skali Europy Muzeum Kinematografii.

Wszystkie aktualne informacje o instytucjach kultury znajdują się na stronie Urzędu Miasta Łodzi:

www.uml.lodz.pl/kultura/instytucje-kultury/muzea

www.uml.lodz.pl/kultura/instytucje-kultury/teatry

www.uml.lodz.pl/kultura/instytucje-kultury/galerie

www.uml.lodz.pl/kultura/instytucje-kultury/kina

www.uml.lodz.pl/kultura/instytucje-kultury/domy-kultury