Łódź w rankingach!
Łódź jest trzecim miastem w Polsce pod względem liczby ludności (ok. 740 000 według badania firmy Selectiv
w 2021 r.), po Warszawie i Krakowie i czwartym pod względem powierzchni (293,25 km²; po Warszawie, Krakowie
i Szczecinie).
Miasto kontrastów
Łódź to miasto kontrastów, które intryguje niemal na każdym kroku. Jest pełne fabryk, a jednocześnie bardzo zielone, eklektyczne a zarazem awangardowe. Łódź olśniewa przepychem fabrykanckich pałaców i zadziwia artystycznymi instalacjami.
Łódź kreatywna
Dziś Łódź jest miastem kreatywnym, miastem festiwali, miastem odkrywanym zupełnie na nowo. Leży w samym sercu Polski na skrzyżowaniu głównych autostrad. Według raportów i statystyk Łódź to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Europie środkowo-wschodniej.
Łódź dynamiczna
Dzisiejsza Łódź kładzie nacisk na dynamiczny rozwój branż nowoczesnych usług dla biznesu, branż informatycznych, logistyki oraz szeroko rozumianych nowoczesnych technologii, nie zapominając przy tym o przemysłach kreatywnych: mody, projektowania, filmu i sztuki.
Nowe inwestycje takie jak podziemny dworzec kolejowy Łódź Fabryczna i Nowe Centrum Łodzi, zrealizowane przy współpracy ze światowej sławy architektami, a także realizowana aktualnie budowa tunelu średnicowego pod miastem, rozpoczynają nową erę w historii Łodzi.
Łódź kulturowa
W EC1, niegdyś prężnie działającej elektrowni, funkcjonuje dziś najnowocześniejsze w Europie Planetarium, ma tu swoją siedzibę Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej oraz unikatowe Centrum Nauki i Techniki, gdzie tradycja łączy się z nowymi technologiami.
Nowe serce miasta ze Specjalną Strefą Sztuki i Rynkiem Katarzyny Kobro z czterema ulicami – polską, żydowską, niemiecką i rosyjską, nawiązującymi do czterech kultur, które kiedyś ukształtowały wyjątkowy charakter miasta, powstaje tuż nad wielopoziomowym nowoczesnym dworcem kolejowym.
„Wszystkie drogi prowadzą do Łodzi…”
Dużą zaletą Łodzi jest jej centralne położenie. Miasto zlokalizowane jest zarówno w środkowej części Polski,
jak i Europy, co sprawia, że „wszędzie jest bliżej”. Dogodne usytuowanie idzie w parze z dobrą komunikacją – aglomeracja otoczona jest siecią autostrad i dróg ekspresowych, które zapewniają szybkie połączenia z polskimi
i zagranicznymi miastami.
Łódź posiada również dobre połączenia kolejowe ze wszystkimi największymi miastami w Polsce. Przykładowo podróż do Warszawy trwa nieco ponad godzinę. Dogodne połączenie ze stolicą jest ogromną zaletą dla turystyki oraz rozwoju biznesu w obu aglomeracjach.
W pobliżu Łodzi znajdują się także dwa międzynarodowe porty lotnicze. W odległości około 10 minut jazdy samochodem od centrum miasta położone jest Międzynarodowe Lotnisko im. Władysława Reymonta, natomiast 130 km dalej, w Warszawie znajduje się największy w Polsce port lotniczy – Lotnisko im. F. Chopina, z którego można dotrzeć do ponad stu miejsc na całym świecie.
Położony w centrum miasta dworzec kolejowy Łódź Fabryczna przeszedł niedawno gruntowną przebudowę, stając się jednym z najbardziej nowoczesnych centrów przesiadkowych w Europie. Znajdujące się w całej Łodzi stacje rowerowe oraz sieć hulajnóg i skuterów miejskich ułatwiają szybkie i ekologiczne poruszanie się po mieście.
Rozbudowana komunikacja miejska zapewnia całodobowa komunikację po Łodzi i regionie.
Łódź naukowa
Wiedza i nauka są fundamentalnym elementem rozwoju Łodzi. Łącznie na 18 łódzkich uczelniach – 6 publicznych i 12 niepublicznych studiuje blisko 75 tys. studentów, w tym ponad 5 tys. studentów zagranicznych, a rocznie dyplom uzyskuje ponad 18 tys. absolwentów.
Zamieszkaj w Łodzi na stałe i dowiedz się więcej na temat jednego z najpiękniejszym miast w Polsce!